black leather bifold wallet on persons hand

3000 zł brutto – ile to netto?

W ofertach pracy coraz częściej pojawiają się konkretne kwoty wynagrodzenia. Nie zawsze jednak pracodawca precyzuje, czy jest to kwota brutto czy netto. Czym różnią się obie wartości? Jak wyliczyć, ile faktycznie wpłynie na nasze konto? Podpowiadamy.

Czym brutto różni się od netto?

Kwota brutto to całkowity koszt, jaki pokrywa pracodawca. Od niej odlicza się niezbędne składki oraz podatki, które są za nas odprowadzane. Ich zakres i wysokość będą różne w zależności od rodzaju umowy, jaki zawieramy. Kwota, która zostaje po dokonaniu niezbędnych potrąceń, to kwota netto, czyli ta, którą otrzymujemy “na rękę”. To właśnie ona trafi na nasze konto.

Jak obliczyć wynagrodzenie na rękę?

To, ile faktycznie zarobimy, zależy od tego, czy zawarliśmy umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło, czy też pracujemy w modelu B2B. Poniżej przedstawiamy zestawienie kosztów, jakie ponosimy przy poszczególnych umowach.

  • Umowa o pracę – od kwoty brutto odlicza się składkę emerytalną, rentową, chorobową i zdrowotną, a także zaliczkę na podatek skarbowy;
  • Umowa zlecenie – w tym przypadku zleceniodawca także jest zobowiązany do zapłaty składek emerytalnej i rentowej, chyba że zleceniobiorca jest ubezpieczony z innego tytułu, tj. te składki odprowadzane są z innej umowy (o pracę/zlecenie). Kosztami, które odlicza się od każdej umowy są natomiast składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek;
  • Umowa o dzieło – w tym przypadku koszty zatrudnienia są najniższe, ponieważ obowiązkowa jest jedynie zapłata zaliczki na podatek;
  • B2B – osoba prowadząca działalność gospodarczą rozliczająca się z pracodawcą na umowie B2B ponosi koszty składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek.

3000 zł brutto – ile to netto?

Chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie zarobisz netto, jeśli w ofercie pracy widnieje kwota 3000 zł brutto? Sprawdź przykładową symulację kosztów, która dostępna jest pod linkiem 3000 zł brutto – ile to netto.

Drugim sposobem jest skorzystanie z kalkulatorów wynagrodzeń dostępnych online. Jest to szybki i intuicyjny sposób na to, by dowiedzieć się, ile faktycznie zarobimy. Korzystając z kalkulatora, wystarczy podać brutto oraz rodzaj umowy, a także – jeśli istnieje taka konieczność – wybrać opcje dotyczące ubezpieczenia społecznego i kosztów uzyskania przychodów, które nas dotyczą. Warto wiedzieć, że otrzymany wynik jest jedynie informacyjny, a nie wiążący dla pracodawcy. Wysokość rzeczywistych potrąceń z danej umowy jest zawsze zobowiązana podać nam strona zatrudniająca.