1 U.S. dollar banknote on white surface

Aion Bank – pożyczki online

Pewnie niewiele osób jeszcze słyszało o banku cyfrowym, który niedawno zaczął funkcjonować na rynku polskim. Funkcjonuje w pełni cyfrowo. Oznacza to, że bank ten nie ma oddziałów stacjonarnych i wszystkie formalności załatwia się elektronicznie przez aplikację mobilną. Przedstawimy dzisiaj, jakie funkcje i możliwości ma do zaoferowania swoim klientom oraz na jakich zasadach działa.

Czym zajmuje się Aion Bank?

Aion bank to bank cyfrowy, swoje początki miał w 2020 roku w Belgii, a w 2021 roku zadebiutował w Polsce. W przeciwieństwie do innych instytucji działa na zasadach subskrypcji, niczym platformy streamingowe.

 

Użytkownicy wykupują swój miesięczny plan abonamentowy i w ramach jego korzystają z wybranych usług. Wszystkie usługi są świadczone w sposób elektroniczny – nie ma oddziałów stacjonarnych. Ideą tego banku jest wyeliminowanie całkowicie osobistych wizyt w placówkach, jak to ma w przypadku tradycyjnych instytucji. Aion Bank daje swoim klientom dostęp poprzez aplikację na telefonie do wielu możliwości. Klienci mają do wyboru trzy pakiety, które omówimy w dalszej części artykułu.

 

Jest to nowość na polskim rynku, jednak coraz więcej osób jest w stanie zapłacić za usługi, które będą świadczone w wyższej jakości niż zazwyczaj. Aion Bank oferuje bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs, dlatego większość internautów nie powinna mieć problemów z korzystaniem z tej aplikacji. W Polsce nie brakuje jednak osób, które są sceptycznie nastawione do tego modelu bankowości, jak i tych, które chcą z niego korzystać.

Co Aion Bank oferuje swoim klientom?

Usługi oferowane przez bank są dedykowane zarówno klientom, którzy nie potrzebują rozbudowanych funkcji, jak i dla tych najbardziej wymagających. Przedstawimy teraz poszczególne możliwości, jakie Aion Bank oferuje swoim klientom. Wszystko jednak zależy od wybranego pakietu.

 • umożliwia wypłaty z bankomatów nie tylko w kraju, ale także na całym świecie,
 • w pakiecie light mamy możliwość bezpłatnego prowadzenia konta,
 • użytkownicy mają możliwość wykonywania przelewów krajowych i zagranicznych,
 • Aion Bank pozwala na otwieranie kont w walutowych w najpopularniejszych walutach m.in. EUR, USD, GBP czy CHF,
 • użytkownicy mogą korzystać z wymiany walut po kursach międzybankowych,
 • można założyć i korzystać z karty debetowej,
 • wykonywać płatności za pomocą Google Pay oraz Apple Pay,
 • umożliwia również swoim klientom inwestowanie za pomocą przejrzystego interfejsu, a zastosowanie licznych narzędzi ma sprawić, że przeciętny użytkownik, który nie ma zbyt dużej wiedzy o finansach będzie mógł zgłębić interesujące go tematy i rozpocząć inwestowanie w wybranym przez siebie kierunku.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że przed przystąpieniem do części inwestycyjnej każdy użytkownik musi wypełnić ankietę, która określa jego możliwości inwestycyjne i ryzyko, jakie jest w stanie podjąć. W ten sposób platforma dobiera dla użytkowników indywidualny styl i produkty, odpowiednie do danego stylu klienta. Kwota początkowa, którą należy wpłacić przed inwestowaniem wynosi 20 euro. W przeciwieństwie do innych platform Aion Bank nie pobiera od swoich klientów opłat z tytułu kupna czy sprzedaży.

Oprócz tego Aion Bank oferuje swoim klientom narzędzie do monitorowania swoich wydatków (Money Max). Moduł ten umożliwia porównywanie cen usług i produktów, a w konsekwencji wybranie najkorzystniejszej oferty. W ramach tego użytkownicy mogą skorzystać z:

 • Aion Bank Rachunki
 • Aion Bank Zakupy Online
 • Aion Bank Ubezpieczenia Samochodowe (ta opcja jest w trakcie budowy, w niedługim czasie będzie dostępna dla klientów).

Na jakich zasadach działa Aion Bank?

Tak jak wspomnieliśmy Aion Bank działa na zasadzie miesięcznych pakietów. Klienci mają do wyboru aż 3 opcje. Jeden z nich jest darmowy (light). Nawet po wybraniu tej opcji klienci w dowolnym czasie mogą rozszerzyć swój pakiet o dodatkowe usługi. Wiąże się to jednak z dodatkowym kosztem. Nie trzeba jednak od razu zmieniać wybranego pakietu – można tylko dokupić dodatkowe usługi.

Aion Bank pakiet light

Pakiet ten jest w pełni darmowy. Jest to podstawowy zakres, który pozwala klientom na korzystanie z tak zwanej codziennej bankowości. Oprócz tego użytkownicy tego planu mogą tworzyć konta walutowe oraz wymieniać waluty po kursach międzybankowych. Istnieje również możliwość otwarcia konta oszczędnościowego (nie tylko w złotówkach, ale także w euro). Oprocentowanie waha się od 1% dla kont oszczędnościowych założonych w złotówkach do 0,5% dla kont w walucie euro w skali roku. Darmowy miesięczny limit wypłaty z bankomatów pieniędzy wnosi 900 zł.

Aion Bank pakiet smart

Koszt tego pakietu wynosi 29,99 zł. Użytkownicy, którzy wybiorą ten pakiet mają do dyspozycji wszystkie funkcje z pakietu light oraz kilka dodatkowych m.in.:

 • dostęp do globalnych inwestycji,
 • kartę debetową (fizyczną),
 • wyższe oprocentowanie na kontach oszczędnościowych (dla kont złotówkowych wynosi 1,25%, natomiast dla kont w euro 0,75%),
 • przelewy krajowe, zagraniczne oraz natychmiastowe.

W najbliższym czasie pakiet ten ma być również wyposażony w ochronę online, która chroni przed wyciekiem danych do Internetu.

Aion Bank pakiet All-Inclusive

Ostatni pakiet oferowany przez Aion Bank kosztuje 49,99 zł miesięcznie. Oprócz możliwości z dwóch wcześniejszych opcji użytkownicy dostają jeszcze więcej rozwiązań, tj.:

 • wyższe oprocentowanie na kontach oszczędnościowych (dla kont założonych w euro wynosi 1%, natomiast w złotówkach 1,5% w skali roku),
 • dostęp do systemu Money Max z pełnym zakresem.

Czy Aion Bank jest bezpieczny?

W przypadku bankowości elektronicznej na pierwszym miejscu trzeba stawiać bezpieczeństwo swoich klientów. Zwłaszcza w firmach, które działają tylko cyfrowo, dlatego też Aion Bank przykłada dużą uwagę do bezpiecznego logowania i pracuje nad nową usługą tj. ochrona online. Jest to tzw. aktywny monitoring wycieku danych. Działanie tej usługi opiera się na sztucznej inteligencji, dzięki temu wszyscy użytkownicy w przypadku ryzykownej sytuacji otrzymuje powiadomienia, które informują o potencjalnym zagrożeniu.

Czy Aion Bank ma szansę zaistnieć na polskim rynku?

Aion Bank bez wątpienia to duży potencjał i odpowiedź na potrzeby dzisiejszego świata, na pewno jednak dużym wyzwaniem będzie zdobycie polskich klientów, którzy są przyzwyczajeni do bankowości tradycyjnej. Produkty w pierwszej kolejności są dedykowane osobom, które nie boją się nowinek technicznych, chcą mieć dostęp do swojej bankowości z poziomu telefonu, nie potrzebują wizyt w oddziale oraz tym, których banki nie dają odpowiedniej elastyczności. W nowej bankowości będzie łatwiej odnaleźć się osobom, które większość czasu żyją w świecie cyfrowym (zwłaszcza młodzi) i nie boją się rozwiązań online. Z pewnością usługi nie są dedykowane wszystkim. Osoby, które mają zakorzenione korzystanie z usług bankowości tradycyjnej raczej nie będą zainteresowane usługami Aion Banku.

One thought on “Aion Bank – pożyczki online

 1. Na Aion Bank i jego ofertę natknąłem się niedawno, bo bank dopiero niedawno zadebiutował na polskim rynku, ale od razu skorzystałem na próbę z konta w wersji light. Doskonale zorientowany na klienta, intuicyjny interfejs i brak wizyt w placówce banku. Teraz przymierzam się do zmiany na wersję smart, bo to nadal niewielkie koszty miesięczne, a dużo większe możliwości. Jak dla mnie super, polecam.

Comments are closed.