a one hundred dollar bill laying on top of an orange background

Kredyty gotówkowe online

Planujesz zakup samochodu? Może chcesz wyjechać na wymarzone wakacje i potrzebujesz zastrzyku gotówki? W takiej sytuacji możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, często nawet bez wychodzenia z domu! Zapoznaj się z naszym poradnikiem kredytowym i zdobądź najważniejsze informacje na temat ofert bankowych, z których możesz skorzystać jako kredytobiorca.

Kredyt gotówkowy – podstawowe informacje

Kredyt gotówkowy jest formą pożyczki udzielanej przez instytucje bankowe. O ile na przykład kredyt hipoteczny udzielany jest jedynie na zakup nieruchomości, to już kredytu gotówkowego bank nie będzie rozliczał pod kątem jego wykorzystania – uzyskane w taki sposób środki finansowe można przeznaczyć na dowolny cel. Jeśli nie jest on związany z prowadzoną działalnością gospodarczą mówimy o kredycie konsumenckim.

Co zrobić, gdy chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy? Postaraj się dobrze przemyśleć swoją decyzję i wstępnie przeanalizuj, jakie masz możliwości i czy na pewno poradzisz sobie ze spłatą wyznaczonych miesięcznych rat. Samo uzyskanie pożyczki w banku nie jest specjalnie skomplikowane, a warunki udzielenia kredytu gotówkowego są jasne. Stały dochód i pozytywna ocena zdolności kredytowej to podstawowe i najważniejsze wymogi.

Oferty kredytów gotówkowych zależne są od wewnętrznych zasad każdego banku. Może on oferować udzielanie pożyczek gotówkowych na warunkach ogólnych, jak i dla konkretnej grupy kredytobiorców – na przykład dla osób w określonym wieku (seniorów czy ludzi młodych), studentów, prowadzących własną firmę, rolników czy małżeństw. Biorąc pod uwagę rozbudowaną gamę produktów bankowych o takim charakterze, zaciągnięcie kredytu gotówkowego warto poprzedzić analizą, jaką oferują ogólnodostępne porównywarki kredytów gotówkowych.

Zdolność kredytowa – to warto wiedzieć

Udzielenie kredytu gotówkowego jest dla banku pewnego rodzaju ryzykiem, musi on zatem odpowiednio zabezpieczyć się przed wydaniem określonej decyzji kredytowej. Istotnym czynnikiem pozwalającym ocenić przyszłego kredytobiorcę jest właśnie zdolność kredytowa.

Bardzo ogólnie zdolność kredytową można zdefiniować jako szacowaną możliwość dokonania spłaty zaciągniętego w banku kredytu. Bierze się przy tym oczywiście pod uwagę nie tylko samą kwotę kredytu, ale też wszystkie koszty dodatkowe. Ocena zdolności opiera się na kilku czynnikach, wśród których należy wymienić:

  • wysokość uzyskiwanych dochodów oraz ich źródło, definiowane przez rodzaj zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, samozatrudnienie, kontrakt itp.),
  • obecnie spłacane zadłużenia, w tym wszystkie pożyczki, limity na kartach kredytowych, ale też poręczenia, których udzielił kredytobiorca,
  • historia kredytowa, która stanowi dla banku potwierdzenie, że wszystkie poprzednie pożyczki były spłacane w wyznaczonym czasie,
  • koszty utrzymania, oparte przede wszystkim o informacje dotyczące liczby domowników będących na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • dane dotyczące wykształcenia, wieku, stanu cywilnego czy majątkowego.

Decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego powinno towarzyszyć samodzielne sprawdzenie historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W uzyskanym raporcie znajdą się informacje dotyczące wszystkich bieżących oraz już spłaconych zobowiązań. Warto sprawdzić, czy już zakończone umowy kredytowe zostały poprawnie zaktualizowane przez instytucje pożyczkowe, a informacja o uiszczeniu zadłużenia prawidłowo zapisana w BIK.

Złóż wniosek o kredyt gotówkowy tak, jak Ci wygodnie

Jak dostać kredyt gotówkowy? Procedura, wbrew pozorom, nie jest skomplikowana. Podstawą jest złożenie wniosku o kredyt gotówkowy – i tu dostępne są tak naprawdę dwie formy takiego działania. Najbardziej standardową jest osobiste udanie się do placówki wybranego banku, którego ofertę kredytu gotówkowego wybrałeś. Pracownik w oddziale banku omówi z Tobą wszystkie formalności. Jeśli jesteś już klientem tej instytucji, proces może przebiegać szybciej – na miejscu dostępne są bowiem niemal wszystkie informacje potrzebne do wydania decyzji. Możesz zostać poproszony o złożenie dodatkowych dokumentów, na przykład zaświadczenia o wysokości zarobków, które sporządza pracodawca.

O tym, jak szybko bank podejmie decyzję dotyczącą udzielenia pożyczki gotówkowej decydują wewnętrzne zasady instytucji, jednak w przypadku kredytów gotówkowych klient nie czeka zwykle dłużej niż kilka dni roboczych. Znacznie szybciej decyzję można uzyskać składając wniosek online.

Zobacz, jak załatwisz formalności online

Kredyt gotówkowy online nie różni się za bardzo od pożyczki udzielanej w placówce bankowej. Zmienia się jedynie kanał złożenia wniosku. W tym przypadku bowiem uzupełnia się wniosek o kredyt gotówkowy przez Internet, a coraz częściej również poprzez aplikację mobilną. Zazwyczaj każdy bank przygotowuje własny, indywidualny formularz, w którym należy podać najważniejsze dane. W wielu bankach następną fazą całego procesu jest kontakt telefoniczny ze strony konsultanta. Może on dopytać o kilka istotnych szczegółów czy też udzielić kredytobiorcy niezbędnych informacji formalnych. Jeśli będziesz tym zainteresowany, zapytaj także, jaka w Twoim wypadku będzie maksymalna kwota kredytu gotówkowego.

kredyt online

Jeśli ocena zdolności kredytowej będzie wysoka, otrzymasz pozytywną decyzję kredytową. Ponieważ wniosek był składany przez Internet, także podpisanie umowy może odbyć się podobną drogą – obecnie banki oferują kredytobiorcom możliwość potwierdzenia danych poprzez sieć, czasami z dodatkową weryfikacją w aplikacji mobilnej. Niektórzy klienci wybierają możliwość podpisania dokumentów w siedzibie banku lub poprzez obsługę kurierską.

Podpisałeś umowę kredytową i zastanawiasz się, jak długo będziesz czekać na wypłatę środków? W wielu przypadkach pieniądze pojawią się na Twoim koncie w ciągu kilkunastu minut lub godzin, najpóźniej następnego dnia roboczego. O tę kwestię warto zapytać konsultanta jeszcze na etapie procedowania Twojego wniosku!

wypłata kredytu gotówkowego

Kwota kredytu, a okres spłaty kredytu

W dużej mierze o tym, jak długo będziesz spłacać kredyt bankowy decydujesz sam. Na etapie składania wniosku o pożyczkę gotówkową będziesz mógł wybrać okres kredytowania, który bezpośrednio przekłada się na wysokość miesięcznej raty. Innymi słowy, wybrana przez Ciebie wysokość kredytu wraz z wszystkimi opłatami, czyli łączny koszt do spłaty, zostanie podzielona na ilość miesięcy, jaka została zaznaczona w formularzu.

O wysokości raty kredytu możesz dowiedzieć się zanim zostanie Ci udzielona pożyczka. Do jej wstępnego określenia można skorzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych. W jednym miejscu algorytm wyliczy najważniejsze dane dla wybranej kwoty, w zależności od tego, jakie warunki udzielenia pożyczki oferuje Twój bank.

Co to jest całkowity koszt kredytu gotówkowego?

Biorąc kredyt gotówkowy musisz pamiętać o tym, że zostaniesz zobowiązany do spłaty nie tylko udzielonej pożyczki, ale też wszystkich kosztów związanych z wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Dotyczy to sytuacji zarówno wtedy, gdy kredyt gotówkowy udzielany jest w oddziale bankowym, jak i wówczas, gdy starasz się o kredyt online. Ważne jest sprawdzanie poszczególnych ofert w rankingu kredytów gotówkowych – by wybrać możliwie najtańszy kredyt. Czyli taki, którego całkowity koszt będzie również najniższy.

W tym miejscu dobrze jest rozróżnić dwa pojęcia, z jakimi z pewnością zetkniesz się przy zapoznawaniu się z warunkami, jakie musisz spełnić, by otrzymać kredyt gotówkowy. Pierwszym z nich jest całkowita kwota kredytu. Jest to, inaczej mówiąc, pełna kwota, jaką bank przeleje w ramach udzielonej pożyczki. Nie obejmuje ona przy tym kredytowanych kosztów – to jedynie tyle, ile wynosi Twoja pożyczka gotówkowa.

Całkowity koszt kredytu ujmuje już wszelkie koszty – i jest to cała kwota do spłaty, którą zobowiązujesz się uiścić. Na jej wysokość wpływa kilka czynników, na przykład okres kredytowania. Im jest dłuższy, tym ostatecznie więcej będziesz musiał zapłacić. Do tego wliczana jest cała lista opłat: prowizje, odsetki czy ubezpieczenie. To ostatnie w wielu przypadkach nie jest obowiązkowe, ale w zależności od polisy może ochronić kredytobiorcę przed konsekwencjami finansowymi w przypadku utraty zatrudnienia czy choroby, która ogranicza możliwości zarobkowe. Ubezpieczenia zapewniają także zamknięcie kredytu w przypadku śmierci kredytobiorcy – jego rodzina nie będzie musiała spłacać pozostałej zaległości.

O całości kosztów informuje konsumenta rzeczywista roczna stopa oprocentowania, którą każdy bank, który ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy zapisuje w skrócie jako RRSO. Uwzględnia ona zatem nie tylko maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego, ale i wszystkie wymienione wcześniej opłaty – koszty kredytu.

Kredyt gotówkowy – co jeszcze musisz wiedzieć?

Wiesz już, czym jest kwota do spłaty lub też jakie elementy przyczyniają się do ustalenia, jaką wykazujesz zdolność kredytową. Wiesz także, że możesz wziąć kredyt gotówkowy w placówce banku lub zainteresować Cię może pożyczka gotówkowa online. Poniżej znajdziesz jeszcze krótki słownik pojęć, które dotyczą tego rodzaju produktów bankowych, a bywają niekiedy niejasne:

  • nadpłata kredytu gotówkowego – wpłacenie dodatkowej kwoty w ramach spłacanych rat prowadzi do uzyskania nadpłaty – ta natomiast pozwala obniżyć wysokość kapitału, a więc zmniejszyć odsetki,
  • wakacje kredytowe – jeśli z jakiegoś powodu spłata kredytu w danym okresie byłaby utrudniona, możesz skorzystać z odroczenia wpłat (zwykle jednorazowo w ciągu trwania całej umowy i maksymalnie do 6 miesięcy, warunki wakacji kredytowych zawsze sprawdzaj bezpośrednio w swoim banku),
  • oprocentowanie nominalne – określa zasady obliczania rocznej stopy procentowej, na podstawie której ustalana jest wysokość odsetek od pożyczonego w banku kapitału.

Zachęcamy do zawsze dogłębnego zapoznawania się z warunkami udzielania pożyczek. Sprawdzaj, jaka będzie rata kredytu gotówkowego, możliwości własnej zdolności kredytowej czy wszystkich kosztów, w tym opcjonalnego ubezpieczenia. Tani kredyt gotówkowy pomoże Ci znaleźć internetowy ranking, który jednocześnie przekieruje Cię do opcji wniosku online, jeśli zdecydujesz się na ten wariant.

Oferty kredytów – jak szukać w rankingu?

Ranking kredytów gotówkowych pozwoli Ci przejrzeć wszystkie dostępne oferty bankowe i wybrać najtańszy kredyt gotówkowy. W takim zestawieniu znajdziesz najistotniejsze informacje na temat RRSO, pobieranej prowizji lub oprocentowania. Ranking wskaże również, ile czasu zajmie spłata kredytu gotówkowego przy ustalonych parametrach (kwota pożyczki, ilość rat itp.). Dzięki temu będziesz w stanie wybrać najlepszy kredyt gotówkowy.