Pożyczka online bez dowodu osobistego
Obecnie dostęp do dodatkowej gotówki mamy na wiele sposobów. Zastrzyk finansowy zapewniają już nie tylko banki, ale także wiele placówek parabankowych i mniejszych firm, działających jako kredytodawcy. Popularnością cieszą się tak zwane chwilówki, czyli pożyczki na krótki okres czasu, z których większość można zaciągnąć przez Internet. Wiele z nich reklamuje się, jako „pożyczki na dowód”. Jednak w sieci można znaleźć także reklamy pożyczek bez dowodu osobistego – czy taka opcja jest w ogóle możliwa?
Czy dowód osobisty jest niezbędnym dokumentem tożsamości?
W polskim prawie, jako dokument tożsamości funkcjonuje kilka typów dokumentów, np. paszport, karta pobytu, książeczka wojskowa, a nawet prawo jazdy. Jednak różnica w obu przypadkach polega na tym, że dowód osobisty jest dokumentem tożsamości, zaś każdy inny dokument zawierający nasze dane będzie jedynie dokumentem potwierdzającym tożsamość. Oznacza to, że dane na dowolnym dokumencie mogą jedynie posłużyć do sprawdzenia poprawności danych z dowodu osobistego.
Z pomocą dokumentów potwierdzających tożsamość można udowodnić podstawowe informacje, jak nazwisko czy wiek. Można, zatem z nich korzystać na terenie kraju, np. przy kupowaniu alkoholu czy odbieraniu rezerwacji. Jednak nie opuścimy kraju bez dowodu osobistego. Będzie on niezbędny w wielu sytuacjach, jako podłoże prawne. Pytanie, zatem, czy popularne pożyczki bez dowodu osobistego naprawdę nie wymagają tego dokumentu.
Czy można wziąć kredyt bez dowodu?
Istnieje wiele firm, które oferują pożyczkę na dowód. Ważne jest w tym przypadku słowo „pożyczka”, ponieważ takie finansowe zobowiązanie nie jest ofertą kredytową. Prawdą jest, że kredyt bez dowodu osobistego nie istnieje. Pożyczka bez dowodu osobistego owszem, ale także istnieje tutaj pewna nieścisłość.
Pożyczka bez dowodu jest możliwa, ale ostatecznie i tak będziemy potrzebowali danych, jakie ten dokument zawiera – numeru dowodu, daty wydania i wygaśnięcia czy organu, jaki go wydał. Jednak nie musimy go w takim przypadku posiadać fizycznie, bo wystarczy podać same dane. Większość formularzy w przypadku tzw. chwilówek jest, bowiem dostępna online lub poprzez kontakt telefoniczny. Jeżeli pamiętamy swoje dane z dowodu to możemy je spisać z pamięci lub podyktować.
Dlaczego pożyczka bez dowodu jest możliwa? Jak to działa?
W przypadku pożyczek bez dowodu osobistego nie chodzi o jego całkowity brak, a raczej o możliwość podania danych bez konieczności sprawdzania ich autentyczności z danymi osoby wnioskującej. Najprościej mówiąc, nie trzeba pokazywać nikomu dowodu osobistego. To możliwe, ponieważ tego typu wnioski pożyczkowe można złożyć przez Internet.
W wielu przypadkach pożyczkodawcy parabankowi nie wymagają zaświadczenia o dochodach ze strony pracodawcy ani także dodatkowych dokumentów na temat sytuacji finansowej osoby ubiegającej się o pożyczkę. Często nawet podmioty udzielające pożyczek poza bankowych nie wnioskują o zaświadczenie statusu do Biura Informacji Kredytowej czy Krajowego Rejestru Dłużników. Dzięki temu, klienci mają łatwiejszą drogę do uzyskania dofinansowania. Decyzja na temat przyznania pożyczki jest wydawana w ten sposób nawet w kilka czy kilkanaście minut od momentu złożenia wniosku, a wypłata środków jest natychmiastowa po zaakceptowaniu umowy przez klienta.
Wyłudzenie pożyczki na cudze dane
Często mówi się i ostrzega przed próbami wyłudzenia danych osobowych i tak zwanych danych wrażliwych. Wielu internetowych oszustów tylko czyha na okazję, by pozyskać informacje na temat naszego konta bankowego, numeru PESEL czy dowodu osobistego. Wyłudzenia danych nazywa się phishingiem i może on mieć różną formę – podszywanie się pod placówki bankowe i instytucje, które proszą o podanie konkretnych danych w celu weryfikacji lub linki do stron i aplikacji. Po kliknięciu w takie odnośniki instalujemy najczęściej wirusa, który wykrada nasze dane wrażliwe – loginy, hasła, itd. W ten sposób oszuści łatwo mogą dostać się do naszej bankowości i podszywać pod naszą osobę.
Innym zjawiskiem jest także korzystanie z podrobionych dokumentów. Złodzieje danych tworzą sobie nowy profil osobowy, używając wykradzionych danych. Zmieniają osobowość, lecz pozostawiają wybrane informacje – numer i serię dowodu na przykład. Z użyciem takich podróbek lub samych danych z phishingu, oszuści mogą zaciągnąć na nas pożyczki w instytucjach parabankowych.
Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?
Jeżeli chcemy mieć pewność, że nikt nie wykradł naszych danych i nie zaciągnął pożyczki na naszą osobę to istnieje na to prosty sposób. Wystarczy, że zarejestrujemy się w jednej z baz danych biura informacji gospodarczej, a następnie zapiszemy na raport. Uzyskanie zestawienia o naszej sytuacji z BIK jest odpłatne. Możemy wykupić jednorazowy raport lub zdecydować się na wersję cykliczną.
Gdzie sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?
- BIK — Biuro Informacji Kredytowej
- BIG — Biuro Informacji Gospodarczej
- KRD — Krajowy Rejestr Długów
- ERIF — Biuro Informacji Gospodarczej