woman in gray shirt holding fan of us dollar bills

Pożyczki prywatne online

Każdy z nas potrzebuje czasami wsparcie finansowego, które pozwoli na zaspokojenie bieżących potrzeb albo umożliwi poradzenie sobie z różnego rodzaju wyzwaniami. Zawsze w takich sytuacjach warto skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania, które z jednej strony pozwoli cieszyć się szybkim zastrzykiem gotówki, a z drugiej nie narazi Cię na duże koszty w przyszłości. Czy do takich wartościowych rozwiązań należą pożyczki prywatne? Sprawdźmy!

Czym jest pożyczka prywatna?

Myśląc o tym, by skorzystać z dodatkowego kredytu lub pożyczki, zwykle w pierwszej kolejności kierujemy swoje kroki do banku. Okazuje się jednak, że uzyskanie dofinansowania w tego typu instytucji wiąże się z wieloma formalnościami. Nie tylko należy okazać różnego rodzaju dokumenty, ale również spełnić rozmaite warunki, takie jak choćby odpowiednia zdolność kredytowa. Alternatywą są firmy pożyczkowe, które jednak często wymagają konieczności spłacenia bardzo wysokich odsetek.

Dlatego też całkiem sporo osób decyduje się na pożyczki od osób prywatnych. W świetle obowiązujących przepisów, może je udzielać każdy, kto dysponuje własnymi środkami. Nie ma więc możliwości zaciągnięcia pożyczki prywatnej od osoby, która np. wcześniej wzięła kredyt w banku. Wszelkie wytyczne dotyczące pożyczek od osób prywatnych reguluje Kodeks cywilny.

Kiedy tego rodzaju rozwiązanie jest szczególnie interesujące? Przede wszystkim w sytuacjach, gdy nie ma możliwości zaciągnięcia pożyczki lub kredytu w banku albo w innych instytucjach finansowych. Można pożyczyć pieniądze nie tylko od rodziny, ale również osób cywilnych, które świadczą tego typu usługi, np. za pośrednictwem Internetu. Jest to jednak dość ryzykowne – nigdy nie wiadomo bowiem z kim rozpoczniesz współpracę i czy dana osoba rzeczywiście jest godna zaufania. Dlatego też radzimy bardzo dokładne zapoznanie się z opiniami oraz ofertą i ostrożnie podchodzić do tego rodzaju wsparcia od osób prywatnych. Pożyczki mogą być bowiem wysoko oprocentowane, a co za tym idzie – nieopłacalne w dłuższej perspektywie.

Dla kogo są pożyczki prywatne?

Pożyczka prywatna jest dostępna właściwie dla każdego, kto ukończył 18 lat, niezależnie od zdolności kredytowej, historii zaciągniętych pożyczek czy aktualnej sytuacji materialnej. Stanowi obiekt zainteresowanie przede wszystkim tych osób, które nie są w stanie spełnić warunków narzucanych przez banki oraz inne instytucje finansowe, a więc nie posiadają wystarczających dochodów albo są zadłużone.

W Internecie bardzo łatwo jest znaleźć osoby prywatne (fizyczne), które oferują takie wsparcie finansowe – bez jakiejkolwiek weryfikacji. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że inwestor – choć nie interesuje się np. Twoim zadłużeniem czy historią kredytową – może rekompensować sobie ryzyko, jakie ponosi, ustalając korzystne dla siebie warunki, jak np. wysoka roczna stopa procentowa czy różnego rodzaju prowizje.

Co więcej, niekiedy zaciągnięcie pożyczki od osób prywatnych wymagać będzie stosownego zabezpieczenia, jak np. zastaw nieruchomości. Ponownie polecamy więc dokładne zapoznanie się z warunkami pożyczki, by nie generowała ona jakichkolwiek problemów w przyszłości.

Pożyczki prywatne a przepisy prawne

Pamiętaj, że pożyczki prywatne to temat regulowany prawnie – dotyczące ich przepisy znajdziesz w Kodeksie cywilnym. Informuje on o wielu kwestiach, takich jak:

 • całkowita kwota pożyczki;
 • umowa pożyczki (może być sporządzona ustnie do wartości 1000 zł);
 • czas wypłaty czy termin zwrotu pożyczki;
 • termin przedawnienia pożyczki.

Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, możesz wypowiedzieć umowę – zarówno w oparciu o przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym, jak też za porozumieniem stron.

Zalety pożyczki od osoby fizycznej

Czas przejść do kwestii, która z pewnością interesuje większość osób poszukujących wsparcia finansowego, a więc zalet i wad, jakie posiadają prywatne pożyczki. Zacznijmy od tych pierwszych, bo jest ich całkiem sporo. Jakie korzyści daje tego rodzaju rozwiązanie?

 • Pożyczki prywatne są szybkie i proste w zaciągnięciu. Zwykle cała procedura odbywa się przez Internet – wystarczy wypełnić wniosek albo specjalny formularz i cieszyć się gotówką w kilkanaście albo kilkadziesiąt minut. To właśnie krótki czas sprawia, że jest to opcja wygodna i tak chętnie wybierana przez coraz większą liczbę osób.
 • Pożyczki pozabankowe to minimalne formalności. Krótki czas zaciągnięcia pożyczki wiąże się też z niewielkimi formalnościami – w wielu przypadkach wystarczy tylko podać imię i nazwisko, adres oraz dane z dowodu osobistego, co kończy się podpisaniem umowy i udzieleniem wsparcia finansowego.
 • Brak weryfikacji. Interesuje Cię pierwsza pożyczka albo figurujesz w rejestrach dłużników i nie możesz liczyć na wsparcie banku? W takim razie pożyczki prywatne okażą się dla Ciebie niezwykle kuszące – w ich przypadku nie musisz potwierdzać dochodów czy przedstawiać swojej historii kredytowej.
 • Dowolna kwota pożyczki. Korzystając z ofert osób prywatnych, możesz znaleźć taką, która zapewni Ci możliwość uzyskania naprawdę wysokiego wsparcia finansowego – nawet rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych, co jest kuszącą perspektywą zwłaszcza dla prywatnych inwestorów, którzy chcieliby np. zrealizować swoje cele biznesowe.

Wszystko to sprawia, że możliwość skorzystania z pożyczki prywatnej cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Warto jednak pamiętać, że wszystko, co ma zalety, posiada także wady. W tym przypadku nie jest inaczej.

Zaciągnięcie pożyczki prywatnej to również wady

Pomimo wielu zalet, jakie daje pożyczka prywatna, nie sposób nie wspomnieć również o tym, że rozwiązanie to posiada liczne wady. Są one na tyle duże, że warto bardzo mocno zastanowić się nad skorzystaniem z takiej pomocy – zwykle bowiem warunki finansowania nie są korzystne, a działania prywatnych inwestorów nierzadko nastawione są przede wszystkim na zysk i wykorzystanie sytuacji finansowej klientów banków, którzy nie mogą skorzystać z nowego kredytu albo osób młodych lub zdesperowanych. Jakie wady ma to rozwiązanie i jakie mogą być konsekwencje niespłacenia pożyczki?

 • Wysokie koszty pożyczki. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, w której roczna stopa oprocentowania takiej pożyczki jest naprawdę wysoka. W praktyce oznacza to, że niezależnie od tego, jaką kwotę pożyczki wybierzesz, będziesz zmuszony zapłacić ogromne odsetki – czasami nawet dwukrotnie przewyższające wartość finansowania! Co więcej, w banku lub firmie pożyczkowej wiesz, ile zapłacisz, a w przypadku osób prywatnych często oferowane jest oprocentowanie zmienne, które może działać na Twoją niekorzyść.
 • Krótki okres spłaty. Bardzo często zdarza się, że – podobnie jak w przypadku popularnych dzisiaj chwilówek – nie możesz negocjować dłuższego terminu spłaty. Zwykle masz obowiązek spłacenia należności w jeden albo maksymalnie kilka miesięcy, dlatego też bardzo istotne jest to, by kwota pożyczki była racjonalna. I byś miał pewność, że jesteś w stanie ją spłacić – inaczej umowa pożyczki stanie się generatorem wielu problemów.
 • Nieuczciwość osoby prywatnej. Wiara w dobrą wolę pożyczkodawcy często kończy się problemami. Niestety, osoba udzielająca pożyczki może mieć złe zamiary – spróbuje naciągnąć Cię na pieniądze albo spróbuje wyłudzić Twoje dane osobowe. Jeżeli więc posiadasz zdolność kredytową i nie chcesz narazić się na problemy, skorzystaj z oferty, jakie mają sprawdzone firmy pożyczkowe, a nie osoby prywatne.

Na co warto uważać podczas zaciągania prywatnych pożyczek online?

Jeżeli pomimo istniejących zagrożeń postanowiłeś zaciągnąć pożyczkę prywatną i chcesz skorzystać z oferty online, powinieneś zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko i będziesz mógł cieszyć się satysfakcjonującymi warunkami – niezależnie od tego, czy jest to Twoja pierwsza pożyczka, czy nie.

 1. Dowiedz się wszystkiego o pożyczkodawcy. Aby obie strony mogły cieszyć się satysfakcjonującą współpracą i mieć do siebie zaufanie, powinny znać swoje dane. Dlatego też zaciągając pożyczkę u osoby prywatnej, dokładnie zweryfikuj jej dane – sprawdź, czy jest tym, za kogo się podaje i czy np. jej strona internetowa nie figuruje na czarnej liście ze względu na nieuczciwe praktyki.
 2. Zweryfikuj opinie. W Internecie możesz znaleźć różnego rodzaju recenzje i oceny pożyczkodawców – nie tylko instytucji finansowych, ale również osób prywatnych. Pozwoli Ci to zyskać pewność, czy wsparcia nie oferuje osoba nieuczciwa i czy rzeczywiście można nawiązać z nią współpracę bez jakichkolwiek obaw.
 3. Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy i sprawdź, na jakich zasadach zaciągasz pożyczkę prywatną. Warto przede wszystkim zweryfikować, czy nie ma podejrzanych zapisków albo dodatkowych opłat opisywanych drobnym druczkiem. Co więcej, sprawdź jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania – wysokie oprocentowanie narazi Cię na bardzo duże koszty i sprawi, że będziesz mieć trudności ze spłaceniem pożyczki.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy oferta pożyczki prywatnej nie jest określona jako „ograniczona czasowo” albo czy jej opis nie jest zbyt piękny, aby mógł być prawdziwy. Często rzeczywistość okazuje się całkowicie odmienna, dlatego też warto zachować czujność.

Gdzie zaciągnę pożyczkę prywatną?

Osób oferujących prywatne pożyczki nie brakuje. Znajdziesz je w Internecie, a także w ogłoszeniach w gazecie czy na słupach ogłoszeniowych w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. Niezależnie od źródła oferty musisz zawsze pamiętać o tym, by zweryfikować pożyczkodawcę pod kątem uczciwości. Sprawdź więc, czy po dodzwonieniu się pod podany numer telefonu możesz uzyskać informacje o osobie oferującej prywatne pożyczki – jeżeli będzie z tym problem, w Twojej głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Aby zweryfikować pożyczkodawcę, czasami wystarczą numer telefonu, informacja o tym, czy prowadzi ona działalność gospodarczą oraz numer konta bankowego. Postaraj się zgromadzić jak najwięcej informacji, ponieważ zwiększy to Twoje możliwości związane z weryfikacją i tym samym pozwoli Ci uniknąć ewentualnego ryzyka.

Nie wpaść w spiralę zadłużenia

Pożyczka prywatna to kuszące rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku nagłej potrzeby gotówki. Nie bez powodu wspominamy jednak o tym, by decyzję o jej zaciągnięciu podejmować rozważnie i po dokładnym przemyśleniu możliwości związanych ze spłatą zobowiązania. Nie polecamy jej zwłaszcza po to, by spłacić inne długi. Istnieje wtedy ryzyko wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużeń. Czym jest?

To zjawisko, z którym mierzy się obecnie wielu Polaków. Polega na zaciąganiu kolejnych pożyczek w celu spłacania posiadanych aktualnie kredytów. Choć wysokie kwoty proponowanego przez osoby prywatne wsparcia pozwolą Ci szybko skorzystać z gotówki i spłacić inne zadłużenia, w rzeczywistości ryzykujesz popadnięciem w jeszcze większe długi. Zwłaszcza, jeżeli oprocentowanie takiej pożyczki jest jeszcze wyższe i uniemożliwi Ci regularną spłatę.

Dlatego też składając wniosek, zastanów się dobrze, czy nie lepiej powstrzymać się przed jego wysłaniem. Musisz wiedzieć, czy pożyczka od osoby prywatnej będzie możliwa do spłaty i nie narazi Cię na jeszcze większe problemy.

Pożyczki prywatne – czy warto?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, dlatego że sytuacja finansowa oraz potrzeby każdego z nas są inne. Z jednej strony jest to bardzo kuszące rozwiązanie, ponieważ wsparcie finansowe otrzymasz szybko i na sam dowód osobisty. Z drugiej jednak zwykle wiąże się to z wysokim oprocentowaniem i co za tym idzie sporymi kosztami pożyczki.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się po wsparcie do doradcy finansowego. Ułatwi Ci on podjęcie właściwej decyzji i ustali, czy pożyczka prywatna stanowić będzie dla Ciebie nieocenioną pomoc, czy problem.